Lubicie turystyczne pociągi i kolejki? My od czasu do czasu korzystamy z takich atrakcji. O motoraczku jeżdżącym na trasie Czeska Kamienica - Kamenicky Szeniow (Česká Kamenice - Kamenický Šenov), dowiedzieliśmy się przez przypadek. Opowiedział nam o nim jeden z niemieckich turystów, spotkany na szlaku. Propozycja krótkiej wycieczki przypadła nam do gustu, więc kolejnego dnia wzięliśmy się za jej realizację.
Do Czeskiej Kamienicy przyjechaliśmy samochodem. Zaparkowaliśmy przy dworcu kolejowym (nie ma tu wydzielonego parkingu, ale znajdzie się kilka w miarę bezpiecznych miejsc, gdzie można zostawić auto). Wsiedliśmy na pokład "motoraczka" z niecierpliwością czekając na planowy kurs ;)
Dworzec kolejowy w Czeskiej Kamienicy
Ile kosztują bilety na kamenicky motoracek?
Bilet normalny na przejazd kosztuje 27 CZK (ok. 5,4 zł) , ulgowy 13 CZK (ok. 2,60 zł). Co ważne -
NIE ma możliwości zapłacenia kartą. Kamenický motoráček nie kursuje przez cały rok.
Z przejazdów można skorzystać od 1.04- 29.09. (2023). Rozkłady jazdy i aktualności znajdziecie na stronie:
https://m.kzc.cz/?sekce=pravidelne_verejne_vlaky&stranka=kamenicky_motoracek (w języku czeskim)
Tak się trafiło, że cały skład mieliśmy tylko dla siebie. Pogoda była wymarzona, więc uraczyliśmy się widokami z okien pociągu. Podróż nie trwa długo, bo zaledwie kwadrans. W tym czasie pokonamy dystans ok. 5 km.
wnętrze motoraczka
Przy stacji w Kamenickim Szeniowie działa "wagonowa" kawiarenka Druhá kolej. Otwarta jest jednak w wybrane dni (w zależności od sezonu).
motoraczek na stacji w Kamenickim Szeniowie. W zielonym wagonie działa kawiarenka.
Skoro dotarliśmy do miejscowości Kamenický Šenov, warto wspomnieć o bazaltowych organach - Pańska Skała (Panská skála), które znajdują się ok. 3 km od stacji kolejowej.
Bazaltowe słupy mają regularną pięcio- lub sześciokątną budowę, a ich średnica wynosi ok. 20-25 cm. Niektóre osiągają wysokość aż 20 metrów. Trudno uwierzyć, iż jest to dzieło Matki Natury! Pańska Skała powstała w wyniku zastygnięcia lawy w kominie wulkanicznym. Miejsce to jest naprawdę niezwykłe i potrafi zachwycić. Zresztą zobaczcie sami:
Najkrótszą trasę ze stacji kolejowej Kamenický Šenov do rezerwatu geologicznego Pańska skała zaznaczyłam na poniższej mapce:
My odwiedziliśmy bazaltowe organy w ubiegłym roku, tak więc od razu ruszyliśmy w stronę Zameckiego Wierchu (Zámecký vrch) zielonym szlakiem pieszym.
Zámecký vrch i motoraczek w drodze do Czeskiej Kamienicy
Szlak jest krótki i biegnie zarówno przez las jak i przez pola. Właśnie polny odcinek może sprawić drobne problemy orientacyjne, bo za bardzo nie ma gdzie szukać oznaczeń, o czym się przekonaliśmy (dodatkowo zagapiliśmy się na latające nad naszymi głowami kanie):
kania
krajobrazy szlaku
Jakoś udało nam się wyjść z opresji i po przekroczeniu torów kolejowych nie zarejestrowaliśmy już żadnych trudności. Zamecky Vrch nie jest wybitną górą pod względem wysokości (zaledwie 530 m n.p.m.), ale końcowe zakosy, którymi prowadzi szlak, w upalne dni mogą dać popalić.
Na szczycie znajdują się ruiny Zamku Kamenice (Kamenický hrad) oraz drewniana wieża widokowa, oferująca całkiem przyjemne spojrzenie na okolicę.
Ruiny Zamku na Zameckim Wierchu
drewniana wieża widokowa
Meldujemy się na wieży! A co z niej widać? :
w stronę szczytu Děčínský Sněžník
szczyty Czeskiego Średniogórza - najwyższa Milešovka
w stronę Gór Łużyckich
z lewej Grosser i Kleiner Zschirnstein (Szwajcaria Saksońska), trochę bliżej nas - Růžovský vrch
Z Zameckiego Wierchu schodzimy do stacji kolejowej w Czeskiej Kamienicy również zielonym szlakiem. Przy samochodzie kończymy wycieczkę, której przebieg możecie zobaczyć na poniższej mapce:
Może zainteresują Cię również inne wycieczki w okolicy:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz