czwartek, 19 stycznia 2023

Góry Izerskie: 10 świetnych miejsc widokowych/ miejsca widokowe w Górach Izerskich (Sky Walk, Czerniawska Kopa, Smrk, Sine Skałki, Stóg Izerski, Wysoki Kamień, Sępia Góra, Hala Izerska, Kopalnia Stanisław, Młynica)

Góry Izerskie to prawdziwa gratka dla wielbicieli górskich widoków. Wychodząc na szlak, prędzej czy później można trafić w wyjątkowe miejsce, które zachwyci panoramami i doda wędrówce atrakcyjności.


Oto 10 sprawdzonych przez nas widokowych propozycji po polskiej stronie Gór Izerskich (wyjątkiem jest czeska wieża na Smreku, oddalona od polskiej granicy o ok. 0,5 km) :

1. Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie 

Wieża została wybudowana w 2019 r. i ma 15 metrów wysokości. Dotarcie na nią ze Świeradowa- Zdroju powinno zająć ok. 2,5 h (ok. 7 km). Z górnego tarasu roztaczają się piękne widoki na Góry Izerskie (m.in. Stóg Izerski, Smrek czy Sępią Górę). W pogodne dni dostrzec można także np. Ostrzycę Proboszczowicką (501 m n.p.m.), nazywaną "dolnośląską Fujiyamą". Ostrzyca (Pogórze Kaczawskie) jest nekiem wulkanicznym. 


2. Wieża widokowa na Smreku 

Wieża na Smreku to konstrukcja u naszych południowych sąsiadów. Czesi potrafią robić wieże widokowe, a ta na Smreku jest tego doskonałym przykładem. Znajduje się zaledwie kilkaset metrów od granicy polsko-czeskiej, ma niepowtarzalny wygląd, a widoki z góry obejmują przede wszystkim Karkonosze i Góry Izerskie. Przy dobrej widoczności zobaczyć stąd można miejscowości położone w Górach Izerskich (po czeskiej stronie  m.in. Hejnice, Bílý Potok, Nové Město Pod Smrkem). 
Smrk umieściłam w tym zestawieniu, ponieważ jest często odwiedzany przez turystów wędrujących ze Stogu Izerskiego (od górnej stacji kolejki to ok. 3 km/50 minut marszu w jedną stronę). 



3. Taras przed schroniskiem na Stogu Izerskim 

Jest to miejsce, gdzie chce się siedzieć i siedzieć, patrzeć w dal i z każdą chwilą coraz trudniej ruszyć w dalszą drogę. Fajnie prezentuje się stąd panorama Świeradowa - Zdroju, Dolina Kwisy, Grzbiet Kamieniecki , a szczęściarze dostrzegą nawet Śnieżkę. Sporo przyjemności sprawiło mi tam rozpoznawanie zabudowań Krobicy,  Mirska oraz nawet Gryfowa Śląskiego! 



4. Sępia Góra 

Sępia Góra to niewysoki (829 m n.p.m.) szczyt, na który ze Świeradowa dotrzemy już w ok. 1-1,5 h. Z charakterystycznych skałek zobaczyć można m.in. ciekawą panoramę Gór Izerskich , Łużyckich, Pogórza Izerskiego, zabudowania Świeradowa wraz z dominującą w krajobrazie wieżą Sky Walk. Sępia Góra to świetny wybór na podziwianie zachodu słońca. Na zejście z góry po zmroku należy na pewno zabrać ze sobą czołówkę! 



5. Sine Skałki 

Okolice Sinych Skałek to kapitalny punkt widokowy z ławeczką, która doskonale sprawdzi się jako miejsce zachwytu nad otaczającymi nas krajobrazami. Na mapie google miejsce to oznaczone jest jako punkt widokowy Młaki. Widać stąd jak na dłoni - Stóg Izerski i Smrek, otoczenie Hali Izerskiej, szczyty czeskich Izerów. Kto ma sokoli wzrok dostrzeże także charakterystyczny szczyt Ještěd. 



6. Kopalnia kwarcu "Stanisław" 

Kopalnia kwarcu "Stanisław" to dla mnie jedno z ciekawszych miejsc, skąd podziwiać można  Karkonosze. Otwarta przestrzeń, lekkie wzniesienie i Góry Olbrzymie jak na dłoni!
Kopalnia Stanisław jest najwyżej położoną kopalnią odkrywkową w Europie. Według różnych źródeł, wydobycie  kwarcu rozpoczęto tu już w XIII w. Do końca XX w. surowiec wykorzystywany był w okolicznych hutach. W 2001 roku dalsze pozyskiwanie kwarcu uznano za nieopłacalne. Obok kopalni "Stanisław" nie przechodzi żaden znakowany szlak, ale przy dobrej widoczności i spojrzeniu w mapę, dotarcie do niej nie powinno stanowić większego problemu. 



7. Sky Walk Świeradów - Zdrój

Jedni będą zachwyceni, drudzy zmieszają tę konstrukcję z błotem. Faktycznie potężna wieża widokowa z dodatkowymi atrakcjami,  dominuje w krajobrazie uzdrowiska, przez co może wywoływać mieszane uczucia. Mimo to, przyciąga sporo turystów do Świeradowa, z czego z pewnością cieszą się właściciele obiektów noclegowych i gastronomicznych. 
Widoki z górnego tarasu (na wysokości ok. 55 metrów) są wyśmienite! Obejmują Świeradów- Zdrój, a w dalszej perspektywie także zabudowania Krobic, Mirska, Gryfowa Śląskiego. Nam udało się dostrzec nawet Zamek Gryf! Ze szklanego balkonu doskonale widać Dolinę Kwisy oraz całe otoczenie w postaci szczytów Gór Izerskich (jak np. Stóg Izerski, Sępia Góra,  Kamienica, Wysoki Kamień, Przednia Kopa czy  zbocze Podmokłej).
Wstęp płatny i to nie mało! 65 zł/ bilet normalny (styczeń 2023) 


    

8. Wieża widokowa na Młynicy

Wieżę widokową na Młynicy udostępniono turystom w 2021 r. , dzięki czemu ten niewysoki szczyt zyskał na popularności. Trzeba przyznać, że metalowa konstrukcja prezentuje się wyjątkowo interesująco. Do dyspozycji turystów są dwa podesty - na wysokości 15,5 m, drugi – na wysokości 23,7 m. Widoki z góry należą do bardzo przyjemnych. Pięknie prezentują się stąd Góry Izerskie (w tym Stóg Izerski, Smrek, Wysoki Kamień czy Czerniawska Kopa). Przy sprzyjającej pogodzie można zerknąć także w stronę Gór Łużyckich. 
Z centrum Świeradowa dojdziemy tu w niecałą godzinę (ok. 2,5 km). Można podjechać także samochodem - w pobliżu wieży znajduje się parking. 



9. Wysoki Kamień 

Wysoki Kamień i ulokowane tu schronisko są częstym celem pieszych wędrówek. Ze stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna, najkrótszą drogą (czerwony szlak) dotrzemy tu już w ok. godzinę (ok. 2,8 km). Podjęty wysiłek wynagradzają kapitalne widoki sprzed schroniska w stronę Karkonoszy. Jeśli uda nam się zająć jedną z ławeczek z widokiem, można się zasiedzieć podziwiając górskie krajobrazy ;) 



10. Hala Izerska

Czy górska łąka, położona poniżej szczytów, może być doskonałym punktem widokowym? Oczywiście! Trafiając w to miejsce trudno nie zachwycić się okolicą. Nad rozległymi polanami wznoszą się wierzchołki Gór Izerskich , a nieco dalej widać Karkonosze. Jeśli dodamy do tego klimatyczną Chatkę Górzystów, serwującą kultowe naleśniki, nie ma opcji, żebyśmy nie chcieli tu wrócić. Na Halę Izerską można dotrzeć pieszo np. niebieskim szlakiem ze Świeradowa (ok. 7 km/2,5 h) lub kombinacją szlaków zielonego i niebieskiego z Jakuszyc (ok. 8,5 km/ 2,5 h). 




Jeśli interesują Cię ciekawe trasy w Górach Izerskich, zerknij poniżej: 










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz