Łagów (woj. lubuskie) to pięknie położona miejscowość pomiędzy dwoma jeziorami [Łagowskim i Trześniowskim (Ciecz)] połączonymi krótkim kanałem. Oba charakteryzują się wyjątkową przezroczystością wody , a jezioro Ciecz jest dodatkowo jednym z najgłębszych w naszym kraju (maksymalna głębokość ok. 58,8 metrów). Zbiorniki te są doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych, a zalesione tereny wokół nich sprzyjają spacerom i aktywnemu wypoczynkowi.Ci, którzy wolą trochę poleniuchować znajdą niewielkie plaże przy brzegu, gdzie można rozłożyć leżak lub koc i uraczyć się "słonecznymi kąpielami".
Co zobaczyć w Łagowie? Atrakcje Łagowa
W Łagowie na uwagę zasługują:
- Zamek joannitów, którego historia sięga XIV w. Dziś mieści się tu restauracja i hotel, ale turystom udostępniono także wieżę widokową (wejście kosztuje obecnie 10 zł/ osoba)
- Bramy: Marchijska i Polska oraz ciekawa zabudowa pomiędzy nimi
- wiadukt kolejowy początku XX w. , o długości 40 m i wysokości 25 metrów
- Park Zamkowy, gdzie można odpocząć trochę od upału
- festiwale i imprezy, które się tu odbywają, m.in. Lubuskie Lato Filmowe, Rock Blues i Motocykle – zlot motocyklowy, czy Dni Łagowa
Wystarczy przyjechać do Łagowa na jeden dzień, by poczuć się jak na dłuższym urlopie 🌞
W letnie weekendy dojedziecie tu pociągiem (rozkłady na rok 2024 znajdziecie na poniższych zdjęciach). Kursy realizuje POLREGIO, jednak jest ich niewiele.
Jeśli wybieracie się do Łagowa samochodem, auto najlepiej zostawić na parkingu przy zbiegu ulic Spacerowej i Mostowej (postój bezpłatny - lipiec 2024). Bliżej Zamku także znajdziecie parkingi, jednak są one niewielkie i na pewno trudniej będzie na nich znaleźć wolne miejsce.
My oprócz spaceru po Łagowie, wybraliśmy się na wycieczkę dookoła Jeziora Trześniowskiego (Jez. Ciecz). Wzdłuż jego brzegu prowadzą szlaki czerwony i żółty. Trasa jest przyjemna, prawie w całości w cieniu drzew. Zdarzają się krótkie podejścia i lekko pofalowane podłoże :) Przy brzegu , w kilku miejscach można przysiąść na kocu lub pomoście. Okrążenie tego zbiornika zajmuje ok. 3,5 h (ok. 13 km).
Uwielbiam Łagów! Moi teściowie mieszkają całkiem niedaleko, także raz w roku - właśnie latem, w wakacje (poza sezonem nic tutaj się nie dzieje) - przyjeżdżamy tutaj, by pospacerować i nacieszyć oko pięknym jeziorem. W tym roku trafiliśmy akurat na zlot motocyklistów i trochę mniej mi się podobało, bo koszmarnie dużo ludzi było i pełno aut (problem z zaparkowaniem).
OdpowiedzUsuń