poniedziałek, 22 lipca 2024

Karkonosze: Na Czarcią Górę z Harrachova (Diabelska Góra, Certova Hora, Czarcia Góra) szlak - pętla czeskie Karkonosze


Kiedy przyjedziecie do Harrachova, prędzej czy później skierujecie wzrok ku skoczniom narciarskim. Skocznie te w większości są w kiepskim stanie, ale śledząc artykuły w internecie można odnieść wrażenie, że przywrócenie ich do "używalności" nie jest wcale tak odległym tematem. 
Gdy zerknęłam w mapę i zobaczyłam, że na Czarcią  - Diabelską Górę (Čertova hora), na zboczu której znajdują się wspomniane skocznie, można wejść znakowanym szlakiem, wiedziałam już gdzie wybrać się  kolejnego dnia.


Skocznie narciarskie na zboczu Diabelskiej Góry

Szlak na Certovą Horę (Czarcią Górę) z Harrachova

Zielonym szlakiem z centrum miejscowości kierujemy się w stronę mamuciej skoczni o punkcie konstrukcyjnym K-185. Trasa przecina strefę lądowania i wyprowadza na asfaltową drogę (uwaga, podczas upałów ten odcinek jest wyjątkowo dokuczliwy), z której po ok. 300-400 metrach wchodzimy wreszcie w cień drzew. 


Z konstrukcji na zdjęciu powyżej można skoczyć na bungee. Mnie zabrakłoby odwagi nawet na samo wejście po schodach (bo nie ma barierek ;))

Po drodze mijamy rozbieg mamuciej skoczni i możemy zapoznać się z widokiem, jaki towarzyszył skoczkom tuż przed startem (oczywiście wyobraźnia musi dodać trochę zimowej scenerii 😉). 


Ok. 0,5 km dalej docieramy do stoku narciarskiego i skręcamy w lewo, na niebieski szlak. Do podejścia mamy jeszcze ok. 70 metrów wysokości, jednak podchodzenie pod stok narciarski w gorący dzień  zazwyczaj daje w kość. Zanim zdobędziemy szczyt, warto zatrzymać się przy niewielkiej platformie widokowej, z której zobaczyć można szczyty Gór Izerskich, Grzbietu Jesztedzkiego a nawet Gór Łużyckich. 


Harrachov i Góry Izerskie 


Jested (Ještěd) i Tanwaldzki Szpiczak (Tanvaldský Špičák)


zbliżenie na wieżę widokową Stepanka (rozhledna Štěpánka)

Docieramy na Certovą Horę. Na szczycie działa punkt gastronomiczny. Znajdziemy tu także kilka tablic dydaktycznych oraz... ramkę do zdjęć :) 


Dalej ruszamy niebieskim szlakiem w stronę Janovej Skały. Aby dotrzeć do potężnego skalnego bloku, trzeba nieznacznie odbić z głównego szlaku. Chwilę próbowaliśmy powspinać się po skalnych stopniach z nadzieją, że góry zobaczymy coś spektakularnego. Niestety jakiekolwiek widoki są ograniczone przez drzewa. 


Janova Skała

Większość opisywanej trasy jest zalesiona, co nie znaczy, że nie warto być czujnym, np. po to, by przez chwilę zobaczyć, ciekawie prezentującą się od czeskiej strony, Szrenicę: 


Schodzimy do rozwidlenia Studenov. Tu, na wysokości nieco ponad 900 m n.p.m. można napić się np. zmrożonej Kofoli (dostępnej w bistro) , która z pewnością doda trochę energii do dalszej wędrówki.


Samodzielnym żółtym szlakiem dość sprawnie się obniżamy (asfaltowa droga) i po przejściu niespełna 2 kilometrów wchodzimy w zabudowania Harrachova. Chętni mogą iść dalej trasą znakowaną żółtym kolorem i obejrzeć np. Wodospad Mumlawski lub (tak jak my) zielonym szlakiem zejść do centrum Harrachova. Przy trasie pojawiają się pierwsze knajpki oferujące ciekawe dania czeskiej kuchni oraz kuszące zimnym piwem ;) . My zdecydowaliśmy się zjeść w restauracji pod Czertakiem (Restaurace pod Čerťákem), którą opuściliśmy całkiem usatysfakcjonowani ;)

Naszą trasę można prześledzić na poniższej mapce: 


Uwaga! W okolice szczytu  można wjechać także kolejką linową. Szczegóły znajdziecie na stronie: 

https://www.skiareal.com/pl/lato/kolej-linowa-harrachov/



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz