wtorek, 25 marca 2025

Beskid Mały: Na Czupel z Czernichowa (Czernichów - Rogacz - Czupel - Schronisko na Magurce - Wilkowice; Korona Gór Polski)

Czupel, najwyższy szczyt Beskidu Małego to wzniesienie odwiedzane przede wszystkim przez zdobywców Korony Gór Polski. Aby móc posługiwać się tytułem zdobywcy KGP, należy wejść na 28 najwyższych szczytów poszczególnych polskich pasm. Jednym ze szczytów jest wspomniany Czupel, na który prowadzi kilka wariantów znakowanych tras. 
Tym razem wybraliśmy niebieski szlak z Czernichowa. Osoby niezmotoryzowane dotrą tu np. autobusem Komunikacji Beskidzkiej z Bielska-Białej  (linia nr 113/ bilet kosztuje 6 zł). Przy końcowym przystanku (Czernichów, centrum) znajdują się sklepy spożywcze oraz pizzeria. 


widok z niebieskiego szlaku na Czupel z Czernichowa. W kadr wpadły m.in. Żar i Kiczera

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na skrzyżowaniu ulic Roztoki i Żywieckiej odnajdujemy niebieskie oznaczenia szlaku. Po ok. 100 metrach szlak skręca w prawo (w ul. Poprzeczną), dalej biegnie wzdłuż ulicy Turystycznej. W zasadzie od samego początku jest stromo. W końcu do podejścia mamy aż 600 metrów w górę. Co jakiś czas warto rozglądać się dookoła. Może uda Wam się dostrzec Babią Górę, szczyty Małej Fatry lub też najwyższe polskie pasmo - Tatry?!


Babia Góra, z prawej strony ledwo widać ośnieżone szczyty Tatr

Zanim dotrzemy na Czupel, możemy zdobyć dodatkowo szczyty: Suchy Wierch (781 m n.p.m.), który znajduje się tuż przy szlaku  oraz Rogacz (898 m n.p.m.), przez który przeprowadza wygodna ścieżka niemal równoległa do przebiegu niebieskiego szlaku. 


Suchy Wierch


Tabliczka , która pokazuje kierunek podejścia na Rogacz


oznaczenia na Rogaczu

Docieramy do Przełęczy pod Czuplem. Stąd na szczyt już zaledwie 400 metrów i 15 minut drogi. Na Czuplu w słoneczną sobotę ludzi nie brakuje. Co ciekawe, więcej piechurów wędruje od strony Schroniska na Magurce. Na odcinku z Czernichowa spotkaliśmy zaledwie dwie osoby. 


ostatnie płaty śniegu w tym sezonie? 


Czupel zdobyty! W moim przypadku po raz czwarty :) 

Z Czupla do schroniska czeka nas jeszcze ok. 3 km i ok. 45 minut drogi. Przed zejściem do "cywilizacji" warto się tu posilić. Na polecenie zasługuje wiele dań. Tym razem spróbowaliśmy żebroczki - babki ziemniaczanej z boczkiem, podawanej ze śmietaną i rukolą.
Mniej więcej w połowie drogi między Czuplem a schroniskiem, warto zboczyć nieznacznie z trasy na uroczą polanę, gdzie można nie tylko odpocząć, ale również nasycić oczy pięknymi górskimi panoramami. Niegdyś istniało tu schronisko "Widok na Tatry". 


Widok z polany


Tatry tego dnia były kiepsko widoczne 


Przed Schroniskiem na Magurce


Schronisko z lotu ptaka :)

okolica schroniska widziana z góry

Wycieczkę postanowiliśmy zakończyć w Wilkowicach (stacja kolejowa Wilkowice Bystra), skąd pociągiem można dojechać m.in. w okolice Bielska-Białej lub Żywca. Ze schroniska wybraliśmy zielony szlak przecinający w kilku miejscach asfaltową drogę.


Zielony szlak do Wilkowic


Skrzyczne widziane z Wilkowic

Cała trasa zajęła nam ok. 4 godziny (nie wliczając przerwy w schronisku). W tym czasie pokonaliśmy ok. 12 km.

Mapę trasy można prześledzić poniżej: 









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz