Wielkopolska to region o bogatej tradycji i kulturze, chętnie odwiedzany przez miłośników historii czy architektury. Wielbiciele wypoczynku na łonie Natury również nie powinni być zawiedzeni. W Wielkopolsce nie brakuje lasów, jezior, kolorowych łąk oraz znakowanych szlaków pieszych i rowerowych. Ciekawą "ofertę" ma np. Nadleśnictwo Oborniki. To właśnie tu wyznaczono ścieżkę edukacyjną "Dolina Kończaka".
mapa ścieżki
Ścieżka edukacyjna "Dolina Kończaka" - jak dojechać?
Aby dotrzeć na parking, z którego "startuje" ścieżka edukacyjna trzeba pokonać leśne, nieutwardzone drogi. Parking (współrzędne geograficzne: 52.715806, 16.619306) znajduje przy drodze leśnej łączącej Stobnicę z Boruszynem. W terenie znajdują się oznaczenia kierujące we właściwe miejsce. Uwaga! Jadąc od strony Stobnicy mijamy wejście na inną ścieżkę (Stobnica Zamek - Leśna Ścieżka Edukacyjna). Ta jest prywatna, płatna i związana z kontrowersyjnym zamkiem. Wejście na ścieżkę edukacyjną "Dolina Kończaka" jest darmowe.
wiata przy parkingu
Czy warto odwiedzić Dolinę Kończaka?
Jeśli kochasz przyrodę i wypoczynek na wolnym powietrzu, powinieneś być zadowolony. Cała ścieżka, według internetowych źródeł ma ok. 7,7 km. Nasze pomiary wykazały, że jest o ok. kilometr dłuższa. W orientacji w terenie pomagają oznaczenia - sylwetka bobra na białym tle.
Na trasie możecie zapoznać się z dwunastoma tablicami dydaktycznymi, które przybliżają tematy związane z lasem i jego rolą. Dzięki nim poznacie ciekawe gatunki ptaków, roślin oraz interesujące fakty związane z przyrodą oraz wykorzystaniem jej zasobów w gospodarce. Ponadto, przy odrobinie szczęścia może uda Wam się także zobaczyć bobra lub koniki polskie? :)
Jeśli macie zamiar spędzić w okolicy więcej czasu, po galerii zdjęć ze ścieżki edukacyjnej "Dolina Kończaka" znajdziecie propozycje miejsc w pobliżu wartych odwiedzenia.
krótki zarośnięty fragment ścieżki
czeremcha
Zakręcone drzewo ;)
Mostek Mieczysława z 2001 r.
Przejście ścieżki bardzo pozytywnie wpłynęło na nasz nastrój. Aktywny wypoczynek i przemierzanie leśnych duktów zawsze działa kojąco na nerwy i trudniejsze emocje. Ponieważ tym razem podróżowaliśmy samochodem, postanowiliśmy zobaczyć jeszcze kilka miejsc w okolicy. Wsród nich znalazły się:
1. Zabytkowy most kolejowy w Stobnicy
Most powstał w latach 1909-1910 i był częścią linii kolejowej Wronki - Oborniki. Ruch pasażerski na tej linii zakończono w 1991 r. natomiast ostatni towarowy pociąg przejechał tędy w 2000 r. Obecnie z roku na rok most popada w coraz większą ruinę. Podobno wciąż można przejść nim z jednej strony na drugą, ale wymaga to nie tylko wyjątkowej ostrożności , ale również odwagi.
O moście zrobiło się głośno, gdy nie pozwolono wysadzić mostu w Pilchowicach w ramach zdjęć do filmu. Podobno miała paść propozycja, by zamiast tamtego dolnośląskiego mostu, wysadzić... ten w Stobnicy. Na szczęście do tego nie doszło.
2. Mural w Antoninach
"Cichy Memoriał" to dzieło Arkadiusza Andrejkowa z Sanoka. Nazwa ta odnosi się do murali, które artysta tworzy m.in. na drewnianych szopach i stodołach. Malowidła przedstawiają lokalnych mieszkańców. To w Antoninach uwieczniło pana Alfonsa Kowalskiego. Wioska znajduje się na uboczu, więc nie zdziwcie się, gdy nawigacja będzie prowadzić nie do końca oczywistymi drogami.
3. Pałac Raczyńskich w Obrzycku (Zielonagóra, Obrzycko-Zamek)
Pałac Raczyńskich wraz z przylegającym parkiem jest malowniczo położony nad Wartą. Rezydencja powstała w 1862 r. i trzeba przyznać, że do dziś cieszy oko ;) Warto się tu zatrzymać i pospacerować alejkami parku, przyjrzeć z bliska pałacowi i pozostałym budynkom. Teren jest ogólnodostępny (od 1989 r. jest własnością Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu/ w pałacu mieści się Dom Pracy Twórczej i Wypoczynku).
4. Rynek w Obrzycku z ratuszem
Ciekawa sylwetka ratusza w centralnym punkcie Rynku pochodzi z połowy XVII w. Warto zwrócić uwagę na wyjątkowy element wmurowany w konstrukcję budynku - okno z renesansowym obramowaniem z 1527 r., przywiezione w 1843 r. z klasztoru w Batalha (Portugalia) przez hrabiego Atanazego Raczyńskiego.
5. Kościół Św. Mikołaja w Słopanowie
Świątynia z zewnątrz przypomina inne drewniane świątynie "rozsiane" po Wielkopolsce. Gdy jednak przekroczymy masywne drzwi i zajrzymy do środka, przekonamy się o jego wyjątkowości. Na uwagę zasługuje przede wszystkim barokowa polichromia, która pokrywa każdy skrawek drewnianych ścian świątyni. Malowidłem, który budzi największą ciekawość jest to, które znajduje się pod chórem. Przedstawia diabła prowadzącego karczmarkę do piekła. Obok znajduje się lista grzechów kobiety, z których największym jest "bo nie dolewała" :)
6. Pałac w Kobylnikach
Wyjątkowy i nieco bajkowy wygląd pałac zawdzięcza projektowi Zygmunta Gorgolewskiego. Budowla została wzniesiona w roku 1886 r. dla ziemiańskiej rodziny Twardowskich. Pałacu dziś niestety nie można zwiedzać, ale warto zatrzymać się tu chociaż na chwilę i zachwycić się jego zewnętrznym pięknem.
Może zainteresują Cię także poniższe wpisy: