Wielkopolska to region o bogatej tradycji i kulturze, chętnie odwiedzany przez miłośników historii czy architektury. Wielbiciele wypoczynku na łonie Natury również nie powinni być zawiedzeni. W Wielkopolsce nie brakuje lasów, jezior, kolorowych łąk oraz znakowanych szlaków pieszych i rowerowych. Ciekawą "ofertę" ma np. Nadleśnictwo Oborniki. To właśnie tu wyznaczono ścieżkę edukacyjną "Dolina Kończaka".
Ścieżka edukacyjna "Dolina Kończaka" - jak dojechać?
Aby dotrzeć na parking, z którego "startuje" ścieżka edukacyjna trzeba pokonać leśne, nieutwardzone drogi. Parking (współrzędne geograficzne: 52.715806, 16.619306) znajduje przy drodze leśnej łączącej Stobnicę z Boruszynem. W terenie znajdują się oznaczenia kierujące we właściwe miejsce. Uwaga! Jadąc od strony Stobnicy mijamy wejście na inną ścieżkę (Stobnica Zamek - Leśna Ścieżka Edukacyjna). Ta jest prywatna, płatna i związana z kontrowersyjnym zamkiem. Wejście na ścieżkę edukacyjną "Dolina Kończaka" jest darmowe.
Czy warto odwiedzić Dolinę Kończaka?
Jeśli macie zamiar spędzić w okolicy więcej czasu, po galerii zdjęć ze ścieżki edukacyjnej "Dolina Kończaka" znajdziecie propozycje miejsc w pobliżu wartych odwiedzenia.
Przejście ścieżki bardzo pozytywnie wpłynęło na nasz nastrój. Aktywny wypoczynek i przemierzanie leśnych duktów zawsze działa kojąco na nerwy i trudniejsze emocje. Ponieważ tym razem podróżowaliśmy samochodem, postanowiliśmy zobaczyć jeszcze kilka miejsc w okolicy. Wsród nich znalazły się:
1. Zabytkowy most kolejowy w Stobnicy
Most powstał w latach 1909-1910 i był częścią linii kolejowej Wronki - Oborniki. Ruch pasażerski na tej linii zakończono w 1991 r. natomiast ostatni towarowy pociąg przejechał tędy w 2000 r. Obecnie z roku na rok most popada w coraz większą ruinę. Podobno wciąż można przejść nim z jednej strony na drugą, ale wymaga to nie tylko wyjątkowej ostrożności , ale również odwagi.
3. Pałac Raczyńskich w Obrzycku (Zielonagóra, Obrzycko-Zamek)
Pałac Raczyńskich wraz z przylegającym parkiem jest malowniczo położony nad Wartą. Rezydencja powstała w 1862 r. i trzeba przyznać, że do dziś cieszy oko ;) Warto się tu zatrzymać i pospacerować alejkami parku, przyjrzeć z bliska pałacowi i pozostałym budynkom. Teren jest ogólnodostępny (od 1989 r. jest własnością Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu/ w pałacu mieści się Dom Pracy Twórczej i Wypoczynku).
4. Rynek w Obrzycku z ratuszem
Ciekawa sylwetka ratusza w centralnym punkcie Rynku pochodzi z połowy XVII w. Warto zwrócić uwagę na wyjątkowy element wmurowany w konstrukcję budynku - okno z renesansowym obramowaniem z 1527 r., przywiezione w 1843 r. z klasztoru w Batalha (Portugalia) przez hrabiego Atanazego Raczyńskiego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz