Stara Rzeźnia w Poznaniu to potężny kompleks budynków, w którym niegdyś mieściły się zakłady rzeźnicze. Jego budowę ukończono w 1900 r. , a następnie stopniowo rozbudowywano. Projekt powierzono niemieckiemu architektowi Feliksowi Moritzowi i trzeba przyznać, że zrealizował go z rozmachem. Zadbał nie tylko o funkcjonalność i przestronność poszczególnych obiektów i pomieszczeń , ale także o wyjątkową formę.
Stara Rzeźnia przy ul. Garbary funkcjonowała niemal 100 lat (jej działalność powoli wygaszano od lat 90-tych XXw. , kiedy zakłady mięsne "Pozmeat" zostały przeniesione poza miasto). Od tamtej pory wielu Poznaniaków kojarzyło Starą Rzeźnię głównie z giełdami staroci, kiermaszami czy wydarzeniami kulturalnymi, które się tu odbywały. Niestety nie ma wątpliwości, że dziś teren Starej Rzeźni jest mocno nagryziony zębem czasu. Podobno czeka go lepsza przyszłość dzięki inwestorowi, który ma zadbać nie tylko o przywrócenie budynkom dawnego wizerunku (również z odbudowaniem uszkodzonych podczas działań wojennych wież), ale także zapełnić wolną przestrzeń budynkami mieszkalnymi i biurowymi. W planie jest także zaaranżowanie miejsc użyteczności publicznej (m.in. sklepy, punkty usługowe, teatr/sala koncertowa). Co z tego wyniknie, dowiemy się dopiero za parę lat.
W jeden z wrześniowych weekendów, inwestor zaprosił na bezpłatne zwiedzanie Starej Rzeźni z przewodnikiem. Prawdopodobnie była to ostatnia okazja, by zobaczyć to miejsce przez ogromną metamorfozą. Tak prezentowało się 17.09.2022r.:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz