Pytamy:
wtorek, 29 października 2024
Pogórze Kaczawskie: Którędy nie iść do rezerwatu Wilcza Góra? Wilkołak i rezerwat geologiczny w pobliżu Złotoryi
Pytamy:
niedziela, 27 października 2024
Beskid Mały: Na Kiczerę i Żar z Porąbki (Porąbka - Kiczera - góra Żar) opis szlaku
Beskid Mały to pasmo, w którym szczyty nie przekraczają 1000 m n.p.m. Nie znaczy to jednak, że nie można się tu zmęczyć. Strome, kamieniste podejścia nie są tu rzadkością, a widoki ze szlaków bywają naprawdę zachwycające.
Tym razem mam propozycję trasy o średniej długości (12 km), która powinna zająć ok. 4 godzin.
Wycieczkę rozpoczynamy przy skrzyżowaniu ulic Żywieckiej i Stadionowej w Porąbce (w pobliżu sklepu Lewiatan - Centrum Porąbka). Znajduje się tu spory bezpłatny parking (stan na październik 2024). Od razu "łapiemy" żółty szlak i po ok. 200 metrach skręcamy w ulicę Smrekową. Zgodnie z oznaczeniami, chwilę później odbijamy w prawo, a następnie w lewo, wkraczając na leśne ścieżki.
Co jakiś czas mijamy pojedyncze zabudowania i tabliczki z nazwami ulic. W niedalekiej odległości od szlaku znajdziemy asfaltowe drogi prowadzące do domów w wyższych partiach miejscowości. Końcowe podejście na Kiczerę (827 m n.p.m.) jest dość strome i męczące (na zdjęciu poniżej).
Szczyt osiągamy po ok. 2 godzinach (ok. 4,9 km). Z wierzchołka roztacza się bardzo przyjemny widok na wzniesienia Beskidu Małego. Znajdziemy tu także wiatę turystyczną i miejsce na ognisko. Łowcy pieczątek mogą natomiast odbić ciekawy wzór w swoich książeczkach i notesach.
Wiata i miejsce na ognisko na szczycie
Z Kiczery ruszamy czerwonym szlakiem w kierunku góry Żar. Już po kilku krokach z trasy dobrze widać zbiornik elektrowni szczytowo- pompowej oraz szczyty Beskidu Śląskiego i Małego.
Gdy dojdziemy do skrzyżowania z zielonym szlakiem na asfaltowej drodze, zerknijmy na wydeptane ścieżki bliżej zbiornika. To właśnie nimi poprowadzono trasy piesze. Idąc tędy, w pogodne dni mamy szansę na piękne widoki m.in. na szczyty Beskidu Małego, Śląskiego, Żywieckiego czy słowackiej Małej Fatry.
Wskazówki dla osób niezmotoryzowanych:
Z Bielska - Białej do Porąbki oraz Międzybrodzia Żywieckiego dojedziecie np. Komunikacją Beskidzką
Z Żywca do Międzybrodzia Żywieckiego kursują busy przewoźnika Thermo-Car
piątek, 4 października 2024
Wielkopolska: Jarocin: Spichlerz Polskiego Rocka, Kościół Św. Marcina, Rynek, ratusz, pałac Radolińskich, zwiedzanie
Jarocin (woj. wielkopolskie) nie jest może popularnym turystycznym miastem, ale mimo to wydaje się dobrym wyborem, by spędzić tu dzień (lub więcej). Z okazji Dnia bez samochodu, który przypada 22 września, przewoźnicy kolejowi przygotowali ciekawe oferty, które obejmowały, w zależności od województwa, pojedynczy dzień lub nawet weekend 20-22.09.2024 r. W Wielkopolsce osoby posiadające ważny dowód rejestracyjny mogły w sobotę i niedzielę jechać pociągiem (Kolei Wielkopolskich lub Regio) za darmo i dodatkowo zabrać ze sobą tyle osób, ile wpisanych jest w dowodzie rejestracyjnym samochodu.
Długo się nie zastanawiając, zebrałam nieco większą niż zazwyczaj ekipę i ruszyliśmy do Jarocina. Miejscowość tę miałam na "celowniku" już od dawna. Przede wszystkim chciałam odwiedzić Spichlerz Polskiego Rocka, ale szybko zorientowałam się, że to nie wszystko, co Jarocin ma do zaoferowania.
ul. Wrocławska - jedna z najstarszych ulic Jarocina, z prawej strony kościół Św. Jerzego
Docieramy na Rynek, który robi bardzo dobre wrażenie. W centralnym punkcie placu stoi neobarokowy ratusz z arkadowymi podcieniami. Rynek jest przestronny, ze sporą ilością zieleni i miejsc do odpoczynku. Działa tu kilka knajpek, są kolorowe kamieniczki, fontanna - jest wszystko, co potrzebne, by miło spędzić czas.
Z Rynku idziemy ul. Kardynała Wyszyńskiego w stronę głównego celu podróży do Jarocina. Po drodze podziwiamy rockowe murale przypominające czasy świetności festiwalu w Jarocinie.
Wróciliśmy w okolice Parku Miejskiego, którego ozdobą jest odnowiony Pałac Radolińskich.
Wycieczkę do Jarocina oceniamy jako bardzo udaną. Warto spędzić tu odrobinę swojego wolnego czasu.