czwartek, 1 sierpnia 2024

Góry Izerskie: trasa - pętla z Harrachova (Harrachov - schronisko Orle - osada Jizerka - Bukovec - Harrachov)

Wycieczkę rozpoczynamy na stacji kolejowej Harrachov. Wybieramy zielony szlak pieszy i kierujemy się w stronę schroniska Orle. Po ok. kwadransie mijamy granice państw i wkraczamy do Polski. W kilku miejscach można mieć drobne problemy orientacyjne, które zupełnie ustępują, gdy dotrzemy do asfaltowej drogi. Tu spotykamy też więcej osób, które tak jak my, chcą tego dnia dotrzeć do osady Orle (Carlsthal). 

Niegdyś związana z hutnictwem szkła, dziś wydaje się opuszczona, chociaż, w pogodne dni tętni życiem dzięki turystom pieszym, rowerowym, a zimą - narciarzom. Najwięcej dzieje się w pobliżu schroniska Orle, gdzie można przyzwoicie zjeść i uzupełnić płyny ;) 


pani kopciuszek zaraz nakarmi swoje maleństwa - gniazdo znajdowało się w jednym z otworów budynku

Łatwo się tu zasiedzieć, odczuwając potrzebę poznania historii tego miejsca. W "telegraficznym" skrócie umożliwiają to tablice edukacyjne umieszczone przy budynku schroniska. 

Trzeba w końcu ruszyć dalej, bo do przejścia jeszcze kawał drogi.


Osada Orle


Osada Orle

Po ok. 15 minutach zielonym szlakiem docieramy do granicy z Czechami. Przekraczamy odbudowany niedawno Most na Izerze  i zmieniamy znaki na żółte. Wygodną ścieżką maszerujemy wzdłuż potoku Jizerka, uważając, by nie przeoczyć skrętu szlaku w lewo.


Most na Izerze


niestrzęp głogowiec

I znów trafiamy w piękne miejsce. Osada Izerka (Jizerka) potrafi zachwycić. Działają tu obiekty gastronomiczne i noclegowe oraz dojeżdżają autobusy (z Korenova i Tanvaldu). Mimo to Jizerka sprawia wrażenie jakby położona była na końcu świata.

Jizerka to nie tylko wyjątkowa zabudowa i malownicze położenie wśród gór. To także rozległe pola, które czasowo ozdabiane są przez żonkile (wiosna), pełniki europejskie, czy rdest. Jizerka jest jedną z najwyżej położonych miejscowości w Czechach (860 m n.p.m.)
My mieliśmy okazję podziwiać różowe "dywany" rdestu, które idealnie komponowały się z brązowym kolorem izerskich domów.


No dobrze, wygodnie sobie wędrujemy, ale czy tego dnia zdobędziemy jakiś szczyt? Warto rozważyć wejscie na Bukovec (1005 m n.p.m.) , z którego roztacza się piękny widok na osadę Jizerka oraz Góry Izerskie. Dostrzec stąd można m.in., znany wielu osobom, Wysoki Kamień górujący nad Szklarską Porębą. 


widok z Bukovca na osadę Jizerka


Jested


Zbliżenie na Wysoki Kamień


Jizera


krzyżodziób świerkowy

Podejście na Bukovec z Jizerki jest dość strome, ale nie zajmuje dużo czasu (ok. 20 minut od odbicia zielonego szlaku z głównej drogi). Schodzimy z drugiej strony wzniesienia, by nie nadkładać drogi. Kilka kroków w lewo od miejsca, gdzie zielony szlak spotyka się z żółtym, można zobaczyć dawny kamieniołom (stary lom). 


Stary kamieniołom

My docelowo kierujemy się w przeciwną stronę, by wejść na trasę znakowaną czerwonym kolorem. To właśnie te oznaczenia będą nam towarzyszyć aż do mety na stacji kolejowej. Poza długością (ponad 7 km) odcinek ten nie przysparza trudności. Droga jest szeroka i bardzo wygodna, a ukształtowanie terenu pozwala nawet nieco przyspieszyć. Maszerujemy przez długi czas wzdłuż granicy Czech i Polski oraz zgodnie z biegiem rzeki Izery. 


storczyk w naturalnym środowisku - kukułka 


ślaz


pan zięba

Wycieczkę kończymy z kilometrażem ok. 20 km, a czas jaki powinniśmy poświęcić na jej realizację to minimum 5,5h  (nie wliczając przerw i dłuższych przystanków)



Może zainteresują Cię także inne trasy w okolicy?



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz