piątek, 3 czerwca 2022

Giełda birofiliów w Bojanowie i zwiedzanie browaru / Browar Bojanowo

"Birofilistyka (lub birofilia) – hobby, w którym przedmiotem zainteresowania są akcesoria związane z piwem." - taka definicja znajduje się w Wikipedii. Birofil z kolei to osoba, która kolekcjonuje przedmioty związane z piwem (kapsle, etykiety, podkładki, otwieracze, butelki, kufle, szklanki itp. ), miłośnik piwa, ktoś, kto całkiem nieźle orientuje się w stylach piwnych i lubi poszerzać wiedzę dotyczącą piwnej tematyki. Birofile spotykają się co jakiś czas w celu wymiany, zakupu/sprzedaży piwnych akcesoriów, żeby porozmawiać i miło spędzić wspólnie czas. Giełdy birofiliów i podobne spotkania odbywają się w różnych miastach Polski, Europy, a nawet świata. Z racji tego, że od ponad 20 lat zbieram kapsle z piwa i napojów, jeśli tylko mogę, staram się uczestniczyć w tego typu wydarzeniach. 

28 maja 2022r. odbyła się pierwsza giełda birofiliów w Browarze Bojanowo. Chyba wszystkich zaskoczyła spora frekwencja, bo do tego wielkopolskiego miasta zjechali się kolekcjonerzy z różnych stron Polski. Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli Wielkopolski i Dolnego Śląska (Bojanowo znajduje się blisko granicy obu województw), ale giełdę odwiedzili także m.in kolekcjonerzy z województwa śląskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz podkarpackiego. 
Wreszcie można było poczuć klimat giełd, jakie odbywały się przed pandemią. Ożywione rozmowy, satysfakcjonujące wymiany, podziwianie "wzajemnych" zdobyczy, uzupełnianie braków w zbiorach i umawianie się na kolejne spotkania - tak mniej więcej mijał czas "giełdowania" . A wszystko odbywało się w towarzystwie piw z Browaru Bojanowo, które można było nabyć w sklepiku na parterze budynku. Do wyboru były zarówno klasyczne warianty, jak i takie z odrobiną szaleństwa jak np. piwa wędzone (bardzo smaczne). 

Chętni mogli wziąć udział w zwiedzaniu browaru i poznać krok po kroku powstawanie piwa w tym zabytkowym obiekcie. Bowiem pierwsze wzmianki o piwie z Bojanowa pochodzą z roku 1685. Kolejne mówią o tym, że w 1881 roku właścicielem browaru był Heinrich Hecke. Produkcja piwa nabrała jednak rozpędu dopiero w roku 1902, gdy kupił go Franz Junke. W okresie II wojny światowej produkcja złotego trunku nie została wstrzymana. Po wojnie browar stał się własnością państwa, a następnie przechodził z rąk do rąk prywatnych podmiotów. Browar zamknięto w 2006 roku. Na szczęście dzięki staraniom pracowników udało się zabezpieczyć większość sprzętu oraz wykonać szereg niezbędnych czynności i produkcja piwa, bez większych trudności,  mogła zostać wznowiona w 2013 roku, gdy browar zyskał nowego właściciela. 

Jeśli sami chcielibyście zwiedzić Browar w Bojanowie, dane kontaktowe znajdziecie na stronie: https://browarbojanowo.pl/kontakt/. Poniżej kilka zdjęć z giełdy oraz zwiedzania browaru. 

 

Aby wziąć udział w giełdzie nie trzeba być kolekcjonerem. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Kto wie, może za rok, złapiecie bakcyla i w ten sposób rozpocznie się Wasza przygoda z birofilistyką?
Serdecznie zapraszam w imieniu organizatorów na giełdę w 2023 roku. Z racji tego, że spotkanie odbywa się w Browarze (i piwo ze sklepiku kusi 😁), warto przyjechać do Bojanowa np. pociągiem. 

Podczas zwiedzania Browaru odwiedzicie m.in. miejsca z poniższych zdjęć: 


Mateusz degustuje piwo prosto z tanka! 


Jak to stwierdził kolega Maciej, znalazłam beczkę pełną skarbów :) / fot. Maciej M. 


Do zobaczenia za rok! :) 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz