czwartek, 6 sierpnia 2020

Góry Stołowe: Jedna z największych atrakcji pasma: Błędne Skały- krótki szlak z Szosy Stu Zakrętów

Polskie góry przeżywają w te wakacje prawdziwe oblężenie. Trudno się dziwić. Mamy tyle pięknych pasm górskich o zróżnicowanym charakterze, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Wiele osób zdecydowało się na spędzenie urlopu w Polsce. W końcu wciąż sytuacja na całym świecie jest bardzo dynamiczna i nie wiadomo jakie niespodzianki, obostrzenia, nakazy i zakazy szykuje nam najbliższa przyszłość.
Gdy ktoś mówi o Górach Stołowych, z ust przeważnie padają dwie główne atrakcje : Szczeliniec i Błędne Skały. W letnie słoneczne weekendy przeważnie jest tu bardzo tłoczno. Są jednak godziny, dni, kiedy można mieć wspomniane miejsca tylko dla siebie.
W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, na urlop wybraliśmy się w czerwcu, czyli przed głównym sezonem.  Ma to swoje plusy w postaci pustych szlaków (poza weekendami), swobody w wyborze miejsc noclegowych, mniejszej ilości klientów w lokalach gastronomicznych czy odwiedzających muzea i inne atrakcje. Minusem czerwcowego urlopu często jest niepewna pogoda, pełna gwałtownych zjawisk atmosferycznych, ale na to można się przygotować.

Poniższą wycieczkę połączyliśmyz krótką wizytą w Kudowie-Zdroju, podczas której odwiedziliśmy  m.in. Kaplicę Czaszek, Park Zdrojowy i Górę Parkową.

W zasadzie można podjechać na parking, który znajduje się przy samym wejściu do labiryntu Błędnych Skał. Jest to jednak parking płatny (30 zł), dlatego chciałabym zaproponować niezbyt forsowną, kilkukilometrową trasę, która będzie miała zbawienny wpływ na Waszą kondycję, samopoczucie i...portfel ;-)
Wędrówkę rozpoczynamy na bezpłatnym, całkiem sporym parkingu przy Szosie Stu Zakrętów (Polana YMCA). Po drugiej stronie wjazdu na parking, rozpoczyna się niebiesko znakowany szlak. Początkowo stanowi dość szeroką ścieżkę. Niech ta pozorna wygoda Was nie zwiedzie, po ok. 1,5 km będzie trzeba skręcić w węższą i zdecydowanie bardziej stromą dróżkę.


parking YMCA

Trasa łączy się w pewnym momencie ze szlakiem czerwonym, biegnącym z Kudowy- Zdroju. Później, gdy dobija z prawej strony szlak zielony, teren się wypłaszcza i po ok. 700 m dotrzemy do kasy i wejścia do labiryntu Błędnych Skał. 


Wstęp do labiryntu jest płatny (12 zł/ os. dorosła/ czerwiec 2020r. ). My niestety nie mieliśmy szczęścia jeśli chodzi o pogodę (więc na podziwianie panoram z tarasów widokowych nie było szans). Byliśmy tego jednak w pełni świadomi. Coś za coś - jak to mówią. Błędne Skały mogliśmy, dzięki temu przejść, tylko we dwoje! 






Nawet największa atrakcja, Kurza Stopka, chyba cieszyła się z naszej obecności, bo tego dnia mało kto ją podziwiał ;P 







Było przepięknie. We mgle Błędne Skały prezentowały się wyśmienicie. Miały w sobie tajemniczość, nieco mroczny klimat. Dały też sporo frajdy. W pewnych miejscach trzeba się schylić, zdjąć plecak, wciągnąć brzuch, przykucnąć... gimnastyka w gratisie zapewniona! Przejście labiryntu powinno zająć ok. 40 -60 minut.
Następnie możemy wrócić do punktu kasowego czerwonym szlakiem lub ruszyć najpierw wzdłuż zielonych znaków (w prawo) w stronę bardzo ciekawej ścieżki edukacyjnej. Podczas naszego pobytu odnawiano jej oznaczenia, które miały postać wielkich białych kropek. Jestem prawie pewna, że naniesiono na nie już zielone listki. 
Ścieżka Edukacyjna im. inż. Kazimierza Klimowicza, znana inaczej jako "Czynna ochrona ekosystemów w Parku Narodowym Gór Stołowych" posiada 12 stacji, przy których zainstalowano interesujące tablice informacyjne. Jest bardzo zróżnicowana. Przebiega zarówno szeroką drogą, wąskimi ścieżkami. Urozmaicają ją drewniane kładki, strome zejścia, a po deszczu, ogromne kałuże ;-) 



Ścieżką tą dotrzemy pod Lustrzaną Górę, skąd po odbiciu w prawo na zielone znaki, po ok. kwadransie znajdziemy się na parkingu YMCA.

Powyższa trasa, łącznie z przejściem labiryntu Błędnych Skał ma długość 8,6 km. Na jej pokonanie potrzebujemy ok. 3:15 h. Jeśli robicie dużo zdjęć, zarezerwujcie nieco więcej czasu.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz