czwartek, 30 września 2021

Przemęcki Park Krajobrazowy (Wielkopolska) : Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w Olejnicy wieża widokowa na Winnicy (Siekowo)

Nadeszła jesień.  Po upalnym lecie pozostały już tylko wspomnienia. Jednak to nie powód, by do wiosny siedzieć w domu. Nie wiem jak Wy, ale ja  lubię jesień. Za poranne mgły, kolorowe drzewa, szelest liści pod stopami, specyficzny zapach w lesie i grzyby! Zbieranie grzybów to świetna rozrywka dla całej rodziny. Z kolei niejadalne gatunki potrafią przyciągnąć wzrok i stać się bohaterami jesiennych fotograficznych kadrów ;) 
Dziś zaproszę Was do odwiedzenia malowniczej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej w Olejnicy (woj. wielkopolskie). Wycieczkę można rozpocząć w pobliżu  parkingu leśnego (współrzędne geograficzne 51°57'40.9"N 16°14'48.5"E), który znajduje się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Radomierzem i Wieleniem. 


Trasa ma nieco ponad 9 kilometrów długości, a jej spokojne przejście powinno zająć ok. 3 godzin. Biegnie wzdłuż Jeziora Olejnickiego, wprowadza także na teren rezerwatu "Torfowisko nad Jeziorem Świętym". Leśne ścieżki, którymi prowadzi, właśnie jesienią wyglądają naprawdę imponująco. Jeszcze w listopadzie można tu zaznać wyjątkowego klimatu i cieszyć się tą porą roku. 


siedzuń sosnowy/ szmaciak gałęzisty - do niedawna (2014r.)  gatunek pod ścisłą ochroną

Przy ścieżce zadbano o tablice dydaktyczne, ławeczki i kosze na śmieci. Orientację w terenie ułatwiono, malując na drzewach oznaczenia w postaci czerwonych strzałek na białym tle. Podążając zgodnie z ich kierunkiem, sprawnie przemieszczamy się pomiędzy kolejnym i przystankami. 

















Prawie połowa dystansu ścieżki prowadzi brzegiem jeziora. Z pewnością, w pewnym momencie, wzrok każdego piechura czy rowerzysty przykuje całkiem spora Wyspa Konwaliowa. Objęta jest ochroną rezerwatową ze względu na rosnące tu drzewa (m.in., dęby, klony czy jesiony), których wiek szacuje się na ponad 100 lat. Dodatkowo, na Wyspie występują inne rośliny będące pod ochroną, m.in. lilia złotogłów czy kosaciec syberyjski. Na Wyspę nie ma wstępu. Można ją podziwiać np. z pomostu przy leśniczówce. Jeszcze słowo o nazwie. W maju kwitnie tu, w sporej ilości,  konwalia majowa, której wyjątkowość polega na różowym kolorze pręcików. 


Pomost przy leśniczówce/ widok na Wyspę Konwaliową



Przy leśniczówce zaczyna się już typowo "leśny" fragment ścieżki. W kilku miejscach mieliśmy drobne problemy orientacyjne, ale ostatecznie udało nam się wrócić na właściwe "tory". 





Jednym z ciekawszych miejsc na trasie jest rezerwat "Torfowisko nad Jeziorem Świętym". Celem ochrony rezerwatowej jest zachowanie jeziora dystroficznego oraz okolicznych torfowisk z rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt. Krajobrazy, jakie można tu podziwiać na długo zapadają w pamięci. 



Podczas wędrówki ścieżką, warto zapoznać się z umieszczonymi tablicami edukacyjnymi, cieszyć z kontaktu z przyrodą i relaksować, bo jest to miejsce wyjątkowe, nie odwiedzane jeszcze tak tłumnie jak inne popularne atrakcje. 


Jeśli tylko się uda, chętnie wrócimy tu np. z rowerami, a może spróbujemy także swoich sił na Konwaliowym Szlaku Kajakowym? Szlak Kajakowy ma długość ok. 37 km i można go pokonać w całości lub podzielić na mniejsze fragmenty. Prowadzi częściowo właśnie przez środek Jeziora Olejnickiego, w pobliżu Wyspy Konwaliowej...
Po szczegóły odsyłam na stronę internetową : Szlak Konwaliowy - Spływy Kajakowe

Poniżej mapka ścieżki przyrodniczej w Olejnicy: 


źródło: Nadleśnictwo Kościan (http://koscian.lasypanstwowe.poznan.pl/)

Ścieżka w Olejnicy nie jest jedynym miejscem w okolicy, które warto odwiedzić. Sporą popularnością cieszy się (szczególnie w sezonie letnim) rekreacyjna miejscowość Boszkowo nad Jez. Dominickim. Do Boszkowa można dojechać pociągami Kolei Wielkopolskich. Natomiast, naszym ostatnim odkryciem w pobliżu jest  Wieża w Siekowie (Wieża na Winnicy). 

Wieża w Siekowie / Wieża na Winnicy 

Jej całkowita wysokość wynosi 30 metrów, a z góry roztaczają się całkiem przyjemne widoki. Samochodem można podjechać w zasadzie pod samą wieżę. Droga jednak nie jest utwardzona i po opadach deszczu może być grząsko. Łowcy pieczątek niech będą czujni - na górnym tarasie wieży można zdobyć pamiątkowy stempel. 


Wieża na Winnicy/ Wieża w Siekowie




Kościół św. Jana Chrzciciela w Przemęcie

Będę starała się rozszerzyć opisywaną bazę atrakcji Przemęckiego Parku Krajobrazowego  i okolic. Miejscami, które musimy odkryć kolejnym razem są Galeria Rzeźby Ptaków w miejscowości Górsko oraz wieża widokowa w Dominicach. Mam nadzieję, że nastąpi to już wkrótce :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz