czwartek, 31 stycznia 2019

Warszawa: Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka

Czas na pierwszy wpis w Nowym Roku. 
Mam nadzieję, że rozpoczęliście ten rok w ciekawy sposób. Być może są już za Wami jakieś fajne wycieczki, podróże...
My na razie skromnie, ale liczę, że się rozkręcimy ;-)
W styczniu obieramy od kilku lat stały kierunek na mapie Polski, jedziemy do Warszawy. Głównym celem jest giełda birofiliów, ale przeważnie zostajemy w stolicy na noc, by coś ciekawego zobaczyć. Tak było i tym razem, no bo skoro już udało mi się upolować nocleg w hotelu Ibis Budget za całe 39 zł za naszą dwójkę, to szkoda byłoby nie skorzystać z takiej okazji.

Dziś mam dla Was właśnie taką bardzo niskobudżetową propozycję atrakcji w Warszawie. Powiedzmy jasno - darmową! :) W sumie nie wszyscy wiedzą o tym muzeum, mimo, że znajduje się prawie w ścisłym centrum stolicy. Jeśli macie więc kilka wolnych godzin w Warszawie, a z kasą krucho, śmiało skorzystajcie i odwiedźcie Centrum Pieniądza NBP. Chociaż przyznam, że to muzeum może śmiało konkurować z miejscami, do których wejście mało nie kosztuje. 


Centrum Pieniądza NBP znajduje się przy ul. Świętokrzyskiej 11/21. Dojedziecie tu autobusami miejskimi lub metrem. Śmiało można pokusić się także o spacer z Dworca Centralnego - to niecałe 1,5 km (niecałe 20 minut) drogi. 

Wchodząc do budynku, udajemy się do recepcji, w której wyjaśnią nam jak poruszać się po centrum oraz przekażą kilka istotnych informacji.
Później musimy przejść kontrolę, podobną do tej, jaka odbywa się na lotnisku. Będą prześwietlać nasz bagaż i odzież wierzchnią. Dalej już w swoim tempie możemy zwiedzać i oglądać to, co najbardziej nas interesuje. Jestem prawie pewna, że ekspozycja oraz stanowiska interaktywne wciągną mniej lub bardziej każdego. Warto zarezerwować sobie nawet kilka godzin na dokładne przejście poszczególnych sal tego muzeum. No dobrze, ale co możemy tu zobaczyć? Placówka ta zabierze nas w historyczną podróż począwszy o czasów antycznych. Dowiemy się w jaki sposób dokonywano wymiany towarów zanim jeszcze nie było pieniędzy. Będziemy mogli zobaczyć m.in. jedne z pierwszych monet, ale także ozdoby, do stworzenia których użyto bilonu. 


Kubeczek do wódki i kubek - ob przedmioty dekorowane monetami

Oprócz możliwości poszerzenia wiedzy na poszczególnych interaktywnych stoiskach, każdy z odwiedzających może podnieść miedzianą monetę płytową ważącą ponad 19 kg! Wyobrażacie sobie nosić taką w portfelu? :P 

Mateusz próbuje podnieść monetę ważącą ponad 19 kg 

Piękna instalacja w sali Antyk - Średniowiecze - Nowożytność

W czasie zwiedzania poznamy historię bankierstwa w Polsce i na świecie, dowiemy się jak to wszystko funkcjonowało kiedyś i dziś. Z pewnością nieco starsi odwiedzający to miejsce, z sentymentem spojrzą na banknoty, którymi kiedyś płaciło się za wszystkie rozmaitości... 



W gabinecie numizmatyka kolekcjonerzy monet mogą dostać oczopląsu ;-) Tylu pięknych, różnorodnych monet osobiście nie widziałam nigdy. Wszystkie dobrze wyeksponowane, z krótkim opisem dotyczącym czasu i miejsca pochodzenia.



Dalej na naszej trasie zwiedzania czeka nas kolejna dawka wspomnień. Cofniemy się kilkadziesiąt lat wstecz i będziemy mogli porównać czy kiedyś faktycznie żyło nam się lepiej ;-) 


Najbardziej nie mogłam doczekać się odwiedzin skarbca. Wiedziałam, że tam czeka na mnie jedyna okazja dotknięcia i podniesienia prawdziwej sztabki złota! Niestety nie pozwolono jej zabrać nam na pamiątkę ;) Ciężka była na tyle (12,5kg), że próba podniesienia jej przeze mnie praktycznie się nie udała. 


Ponadto zobaczycie m.in prawdziwe drzwi do skarbca oraz skomplikowany mechanizm umożliwiający ich otwarcie.

W laboratorium autentyczności natomiast sprawdzicie prawdziwość banknotów ze swojego portfela. Dowiecie się jak wyglądają "fałszywki" i jak odróżnić je od banknotów właściwych. Będziecie mogli wziąć udział w teście i wskazać które banknoty według Was są prawdziwe. 
W tym samym pomieszczeniu zobaczycie też jaki los spotkał niektóre banknoty...
Jedne zostały wrzucone do niszczarki, inne nagryzione przez chomiki, kolejne po prostu ucierpiały w trakcie pożaru. 



Prawie na koniec znajdziemy się w miejscu, w którym zobaczymy jak wygląda projektowanie monet czy banknotów, a także koncepcje, które nie zostały zrealizowane.  



Oczywiście to, co opisałam to niewielki ułamek atrakcji, które czekają na nas w Centrum Pieniądza NBP. Wiele instalacji umieszczono tam z myślą o dzieciach. Np. dorosłych zainteresuje z pewnością jak wygląda wnętrze bankomatu, dzieci natomiast będą mogły nauczyć się z niego korzystać, po czym otrzymają darmowy, drukowany na samoprzylepnym papierze certyfikat potwierdzający umiejętność obsługi tej maszyny :-) 
Można jeszcze wiele pisać, jednak liczę, że w jakimś stopniu już teraz zachęciłam Was do odwiedzenia tego miejsca. Naprawdę warto!

W Centrum Pieniądza NBP czeka na Was:

  • 16 sal tematycznych
  • ponad 4000 eksponatów
  • ponad 3700 numizmatów
  • 100 aplikacji multimedialnych
  • 200 filmów dokumentalnych
Warto pamiętać, że w poniedziałki muzeum jest nieczynne. Godziny otwarcia w pozostałe dni oraz garść dodatkowych informacji znajdziecie na stronie internetowej:


Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz