środa, 28 czerwca 2017

Wrocław: piękny Ogród Japoński

Każdy z nas ma takie miejsca, do których chętnie wraca, które "zahacza" będąc w pobliżu. Wrocław, z racji tego, że jest stosunkowo blisko Poznania, odwiedzam nierzadko. 
Dawno nie miałam jednak okazji odwiedzić Ogrodu Japońskiego. Tym razem był to punkt obowiązkowy naszego pobytu. 

Dojechać można tu m.in. następującymi liniami tramwajowymi: 1,2,4,10,17 (wysiadamy na przystanku Hala Stulecia). Żeby znaleźć dogodne połączenie i zawsze aktualny rozkład, warto zajrzeć na stronę: https://jakdojade.pl/wroclaw/. Od dawna korzystam z tej strony, szczególnie będąc w podróży. Dzięki niej można sprawnie poruszać się komunikacją miejską nie do końca znając miasto, w którym się znajdujemy (do wyboru sporo większych miast w Polsce). 

Ogród Japoński jest częścią Wrocławskiego Parku Szczytnickiego. Początkowo był fragmentem ekspozycji Wystawy Sztuki Ogrodowej, która odbywała się w roku 1913 w ramach Wystawy Stulecia. 

Pomnik "Polująca Diana" w Parku Szczytnickim


Po wystawie ogród przestał istnieć, tzn. zniknęły z niego wszelkie ozdoby i elementy sztuki japońskiej. Pozostał jedynie zarys tego miejsca. Dopiero w roku 1994 zainteresowano się ogrodem ponownie i w ciągu trzech lat przywrócono mu dawny blask. 

Do prac przy jego odnowieniu i zagospodarowaniu zatrudniono nawet specjalistów z Japonii. 



Dziś Ogród Japoński wygląda naprawdę przepięknie. Warto tu zajrzeć, pospacerować klimatycznymi alejkami. Podziwiać można tu m.in. dwie kaskady  - w części północnej i południowej parku. 


Sporą atrakcją jest staw, w którym dojrzeć można ogromne karpie (w tym także odmiany pomarańczowe, ozdobne - czy to karpie koi? - kto podpowie?) oraz inne gatunki ryb, których niestety nie potrafię rozpoznać :( 


Podczas naszej wizyty przepięknie kwitły grążele...

grążel żółty
oraz grzybienie...

grzybień biały

grążel żółty




Karpie i ??? co to za ryby? 


Jak na ogród japoński przystało, nie brakuje tu unikatowych form bonsai, a także przede wszystkim, drewnianych budowli z oryginalnymi  japońskimi latarniami i misami. 




A gdy już nasycimy nasze zmysły pięknem Ogrodu Japońskiego, możemy podejść w kierunku Hali Stulecia, gdzie czeka na nas kilka food trucków, budki z mrożoną kawą i innymi zimnymi napojami :-) 


Ogród z pewnością pięknie wygląda o każdej porze roku, zwiedzać go można jednak tylko od 1.04 - 31.10 w godzinach 9:00-19:00 
wstęp 4,00 zł/bilet normalny; 2,00 zł/bilet ulgowy
Po więcej szczegółów zapraszam na stronę: 


Jeżeli planujecie dłuższy pobyt we Wrocławiu, zajrzyjcie do mojego wpisu poświęconego atrakcjom Wrocławia: Wrocław, co warto zobaczyć, odwiedzić? Atrakcje Wrocławia

2 komentarze:

  1. Piękne zdjęcia. Ja myślałam o stworzeniu podobnego ogrodu, ale raczej mi się to nie uda. Nie jestem aż tak kreatywna, a to, jak wiadomo, bardzo przeszkadza. Jedynie mogę tutaj https://www.stiga.pl/ kupić odpowiednie wyposażenie i nim działać. Swoją drogą też bym gdzieś pojechała.

    OdpowiedzUsuń