wtorek, 6 września 2016

Dolnośląskie: Stara Kopalnia w Wałbrzychu Centrum Nauki i Sztuki zwiedzanie Dolny Śląsk

Pewnie zastanawiacie się, czy zwiedzając którąkolwiek z kopalń udostępnionych do ruchu turystycznego w Polsce, jest sens zwiedzić kolejną. Można by powiedzieć: w każdej kopalni jest to samo... 
Otóż niekoniecznie! Jeśli czytaliście moją relację z kopalni Guido w Zabrzu (TU), za chwilę dowiecie się, że Stara Kopalnia w Wałbrzychu to obiekt zupełnie inny...
W Starej Kopalni również przejdziemy fragment podziemnej sztolni. Przewodnik opowie nam kilka ciekawych historii, część będzie pokrywała się z tymi, które usłyszymy np. w kopalni Guido. W końcu praca górników w tych obiektach wyglądała podobnie. Jednak zdecydowanie większa część zwiedzania odbywa się na powierzchni ziemi. Będziemy mogli zajrzeć do szatni górników, dotknąć (podobno oryginalnych) kafelków z lat 30 XX w. , zobaczyć rozmaite gabloty z oryginalnymi pamiątkami po górnikach pracujących tu do roku 1996, kiedy to oficjalnie zamknięto kopalnię "Julia". 

Marki, czyli numerki w trzech różnych kształtach, które były pobierane przez górników przy wejściu do zakładu;, w zależności od tego, na którą zmianę górnik przychodził, pobierał odpowiednio okrągłą, kwadratową lub trójkątną markę. 

stare aparaty ratunkowe

aparat ratunkowy z połowy lat 20 XXw.

kufle górnicze, oryginalne kształty kufli produkowano z okazji Barbórki 




Kufle, ze względu na moje birofilistyczne zainteresowania, szczególnie przykuły moją uwagę, stąd tyle zdjęć ;-) 

Oprócz typowo muzealnej ekspozycji, pełnej ciekawych przedmiotów, poruszających zdjęć, zwiedzając Starą Kopalnię, mamy możliwość wejścia do kuźni oraz  maszynowni. Oryginalne maszyny, znajdujące się w tych pomieszczeniach,  zaciekawią nawet osoby, których  zainteresowania odbiegają sporo od technologicznych tematów. 


One naprawdę robią wrażenie! 




Na "deser" wejdziemy na Wieżę Ekologii, w pobliżu której odbywają się koncerty oraz ciekawe imprezy, nie tylko muzyczne. Podczas naszego zwiedzania odbywał się festiwal muzyki Metal Mine. 

(Metal Mine Festival)


Niestety ze względu na odbywający się festiwal, nie udało mi się zrobić zdjęcia Wieży Ekologii z dołu... Na wieżę można wjechać windą, chętni natomiast na górę mogą wdrapać się pieszo. Nie jest to ekstremalny wysiłek, więc polecam drugą opcję, szczególnie, że do wjazdu windą trzeba czekać w kolejce. Z wieży roztaczają się piękne widoki na cały kompleks odnowionej Starej Kopalni, ale także na okoliczne szczyty...




Doskonale widać górujący nad Wałbrzychem Chełmiec z wieżą telewizyjną i krzyżem milenijnym. Relację z naszej wędrówki na Chełmiec z Boguszowa- Gorców znajdziecie TU.

Chełmiec - szczyt należący do Korony Gór Polski

Na poniższym zdjęciu zobaczyć szczyt Chełmca z innej perspektywy (na zbliżeniu z Wieży Ekologii)

Poniżej zobaczyć możemy Borową (najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, należący do Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich)



Borowa - pierwsza z prawej, dalej Kozioł, Wołowiec i Mały Wołowiec



Zwiedzanie Starej Kopalni bardzo przypadło do gustu całej naszej czteroosobowej ekipie w przedziale wiekowym 30-57 lat ;-) Po zwiedzaniu z przewodnikiem, można również obejrzeć w cenie biletu czasowe wystawy, niestety nam nie starczyło już na to czasu. Na szczęście czynna była jeszcze kawiarnia,w której spędziliśmy przyjemne chwile przy kawie. 

Będąc w okolicy warto zajrzeć do Starej Kopalni.
Bilet normalny kosztuje 35 zł (aktualizacja marzec 2023) W miejscu, w którym nocowaliśmy znajdowały się kupony zniżkowe -5,00 zł, dlatego rozglądajcie się, może gdzieś traficie taką zniżkę. 

Warto dodać, że osoby niezmotoryzowane najłatwiej dostaną się w okolice Starej Kopalni pieszo ze stacji kolejowej Wałbrzych Centrum (ok. 1,5 km / 20 minut) 

Szczegóły i ciekawostki znajdziecie oczywiście na stronie obiektu: 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz